------ bauprogramme
france
channel islands
belgium
nederlands
denmark
norway
----
list bauprogramme (what was programmed to be built)
KVA A  
Insel Noord-Beveland  
Stp Gneisenau  
Stp Theodor Korner  
WN Immelmann  
WN Hildebrand  
WN Alarich  
WN Theodorich  
WN Boelcke  
   
Insel Walcheren  
WN Moltke  
Stp Ostmark  
Stp Fischhäusen  
WN Braunau  
Stp Emmerich 3/612
WN Fujijama  
Stp Johannisthal  1/501
Stp Flensburg  4/671
Stp Wien, Hamster  1/L 485, 1/676, 1/680
Stp Hamster  2/667, 1/680
Stp Zoppot  1/120, 1/M 152, 3/621, 1/655, 1/667
Stp Swinemünde  1/612
WN Kranz  1/143, 2/612, 1/621, 1/622, 1/667, 2/668
Stp Misdroy  1/667
WN Rügen  1/667, 1/676
Stp Tiefland  1/M 262, 1/621, 4/671, 2/700
Stp Undine  1/612, 1/621, 1/676
Stp Waffenschmied  
Stp Rheingold  1/M 145, 1/M 159, 3/Fl 242, 1/Fl 246, 4/M 271, 1/S 414, 4/501, 2/612, 4/635
Stp Meistersinger  2/501, 2/502, 1/600, 2/667
Stp Lohengrin  1/120, 1/134, 1/143, 2/501, 2/502, 1/635
Stp Etzel  
Stp Friedrich Barbarossa  2/611
Stp Heinrich der Löwe  
WzzN Freischütz  1/616
Stp Hötzendorf  2/611
Stp Von Stein  
Stp Von Seeckt  2/611
Stp Von Kleist  
Oostkapelle  1/616
Serooskerke  2/668
   
Verteidigungsbereich Vlissingen  
WN Fledermaus  1/630, 1/631
WN Carmen  1/134, 1/143, 1/501, 1/502, 2/621, 1/622
Stp Fidelio  1/M 120/473a, 1/134, 2/M 145, 1/M 159, 4/M 170, 1/L 430A, 1/501, 2/502, 2/612, 5/622
Stp Tannhäuser  1/120, 1/134, 2/501, 1/S 449, 1/612, 1/621
Stp Zauberflöte  1/134, 1/501, 1/502
Stp Heldburg  1/Fl 246, 1/Fl 250, 1/502, 1/612, 5/621, 1/622, 2/635, 2/667
Stp Edelweiß  2/623, 1/667
Stp Hohenstaufen  1/134, 1/Fl 241, 3/501, 1/502, 1/668
Stp Kyffhäuser  1/105, 1/501, 1/502, 1/621, 1/667, 1/668
WN Leuchtenburg  1/143, 2/502, 1/506, 1/612
Stp Helgoland  1/114, 1/143, 1/502, 3/612, 2/630, 1/680
WN Reseda  1/143, 2/M 145, 3/M 170, 1/502, 2/622, 1/634, 1/638
Stp Dietl  2/621, 2/680
Stp Rommel  
Stp Kolberg  
WN Brunhilde  3/608, 1/618, 5/622, 1/645
Stp Fichte  
Stp Veste Coburg  2/502, 1/608, 1/621
Stp Rehhuhn  2/134
WN Heidecksburg  
WN Eschwege  
Stp Nettelbeck  
WN Karlshoven  
WN Osterstein  
Rest VB Vlissingen-West  1/118, 7/134, 1/L 484, 9/502, 1/606, 1/616, 1/621, 1/638, 4/669
Vlissingen-Landfront  1/118, 5/134, 1/505, 1/515, 1/600, 1/607, 4/611, 1/621, 4/630, 1/631, 2/633, 2/634, 1/665, 3/667, 1/693b
Ring  1/134, 2/502, 2/621, 3/623, 2/625, 1/629, 13/630, 3/631, 2/680, 2/700
   
Insel Zuid-Beveland  
Stp Scharnhorst  
WN Roon  
Stp Roon Ia  
Stp Blücher  
Stp Seydlitz  
WN Schill  
Stp Großer Kurfürst  
WN Ludendorff  
WN Mackensen  
Stp Hindenburg  
WN Lettow-Vorbeck  
WN Jahn  
Stp Arndt  
Stp Yorck  
   
Stp Terneuzen  2/621
WN Hoofdplaat  1/134, 1/621, 1/669
Stp IJzendijke  
Stp Schoondijke  1/117a, 1/622
Stp Kruisdijk  
WN Nummer Een  
   
Stp Gr. Breskens  
Stp Blücher  1/112, 1/120, 1/134, 5/501, 9/607, 1/612, 1/616, 1/617, 1/625, 12/630, 1/631, 2/633, 1/634, 1/638, 1/642, 1/644, 1/668
Stp Südbatterie  1/612, 1/613, 1/630
Stp Eisbär  2/112, 1/Fl 246, 3/501, 2/502, 3/607, 2/630, 4/671, 1/680
Stp Scheldebatterie  1/667
Stp 3/652  3/134, 3/501, 1/621, 2/669
Stp Elch  2/612
Stp Waterloo  1/612
Stp Richthofen  
   
Stp Gneisenau  2/612
WN Zwarte Polder  1/502, 2/612
WN Badhuis  1/504, 4/612, 1/680
Stp 10/202  1/M 120, 1/M 195, 3/M 271
WN Cadzand-Hafen  1/143, 1/501, 2/612
WN Cadzand  
Stp Cadzand-Dorf  1/610
Stp Retranchement  
Stp 2/652  
Stp Sluis  
Stp Nieuwvliet  
Stp 7/747  
Stp Oostburg  2/117, 4/134, 6/502, 1/618, 4/621
Stp Flugplatz  1/612
Stp Tobruk, Batterie Schelde  4/S 412, 4/S 448a, 1/607, 2/621, 2/622, 3/656, 1/667
Stp Schießplatz  1/607, 1/621, 2/631
Stp Het Zoute  2/134, 1/502
Stp Knokke-Mitte  1/117, 1/134, 2/501, 1/502, 1/621, 1/622
Stp Knokke-West  1/134, 2/502, 1/612, 1/667
Stp 718 E  1/119a
WN Duinbergen  3/134, 1/501, 1/502, 1/609
Stp Heyst  2/L 413, 1/502
   
Stp Gr. Zeebrügge  
Stp Battr. Hamilton  1/622, 4/671
Stp Leopoldkanal  1/L 413A, 1/502
Stp Udet  6/L 401, 2/L 402, 2/L 404, 1/L 405, 3/L 407, 1/L 430A
Stp Fischereihafen  1/114a, 2/120a, 2/134, 2/605, 8/607, 2/624, 2/626, 6/630, 1/633, 2/638, 2/641
Stp Battr. Schütte  
Stp Schleuse  1/L 408A
Stp Mölders  2/L 409, 1/L 410, 1/L 411, 1/L 413
Stp Molenfuß  2/134, 3/501, 1/502, 1/617, 1/621, 1/631, 2/669
Stp Barbara  9/134, 2/L 409, 1/501, 5/502, 1/621
Stp Zeebrugge-Süd  2/134, 1/502
Stp St BK 343  
Stp Grauert 1/119
Stp 655 E  1/119a
WN Zeebrugge-West  
   
Stp Blankenberge-Ost  1/134
Stp 717 E  1/501, 3/502
Stp Blankenberge-West  1/134, 1/143, 1/L 409, 1/L 410, 1/L 411, 1/L 413, 1/501, 1/621
Stp Blankenberge-Mole  1/502, 2/667, 3/680
Stp 718 E  
Stp Westkapelle-Haus  1/117a, 2/134, 5/501
Stp Westkapelle-Dorf  
WN Ludendorff  
Stp Damme  
Stp Lisseweghe  1/117a, 1/118a, 2/502
Stp 687 E  1/134, 1/610, 4/622
Stp 1/652  
Stp Dudzeele  1/621
WN Brücke  
WN Theodor Korner  
WN Schill  
WN Vierweghe  
   
Stp Gr. Wenduyne  
WN Lützow  2/134, 2/501, 3/622, 1/680
Stp Gneisenau, Bremse  1/L 408, 1/L 479, 1/L 480, 1/636
Stp Von Kleist  1/631
   
WN Bauernhof  
Stp Lettow-Vorbeck  1/134, 1/501, 1/504, 1/622
Stp Blücher  2/117, 12/502, 2/600, 2/622
Stp Graf Spee  
   
Stp Gr. Flakberg  
WN Litzmann  1/680
Stp Prinz Eugen  6/134, 5/127, 1/128, 7/502, 5/600, 1/621, 2/622
WN Derfflinger  
   
WN Fuchs  
WN Hagen  
WN Theodorich  
WN Iltis  
   
Stp Gr. Breedene  
Stp Bruchmüler  1/134, 1/607, 1/612, 1/613, 5/621, 4/622, 1/636, 2/667, 1/680
Stp Von der Goltz  2/502, 1/612
WN Friedrich Karl  1/502, 1/505
   
Stp Gr. Ostende  
Stp Hundius  5/134, 1/M 157, 1/M 270, 3/502, 4/671
Stp Blaue Schleuse  2/505, 1/622, 10/630, 1/632, 2/634
Stp Richthofen 1/L 404, 1/L 405, 1/L 407, 1/L 470, 1/505, 5/630
Stp Ostende Hafen  1/L 409A, 2/L 410A, 1/L 413, 1/505, 1/515, 2/630, 2/680
WN Dietl  1/114, 1/L 410A, 1/L 413, 1/L 421A, 1/610, 1/612, 1/621, 1/631, 1/633, 1/639, 1/656, 2/669
WN Brandenburg  1/L 408
WN Immelmann  1/L 410A, 1/L 413A, 1/502, 1/636, 1/638
WN Von Arnould  1/117a, 2/134, 3/502, 1/616, 1/634
WN Zenker  2/M 158, 1/M 162a, 2/622, 2/650, 1/656
   
Stp Gr. Mariakerke  
Stp Hindenburg  3/502, 1/667
Stp Ludendorff  1/515, 1/621
Stp Boelcke  1/505, 2/630
   
Stp Steene  1/134, 1/502, 1/505, 1/610, 14/630, 1/632, 2/669, 2/680
Stp Tirpitz  2/134, 2/612, 4/671
WN Troß Raversijde  
Stp Puma  2/117
Stp Roon  1/502, 2/612
Stp Schöffer  9/134, 2/L 402, 1/L 411, 7/501, 2/502, 1/637, 1/680
WN Ziethen  1/134, 2/501, 4/621
Stp Seydlitz  2/L 402, 3/501, 3/502
WN Drache  2/134, 2/502, 1/610
Stp Von Seeckt  7/502, 1/680
WN Tilly  2/656
Stp Tiger  2/117a, 1/118, 1/616, 2/656, 1/660
WN Karthäuser Düne  
Stp Ramien  3/L 409A, 1/502, 2/621, 1/645, 4/671
Stp Ghistelles  1/656
Stp Mölders  1/L 413A, 1/L 421A, 2/622
WN Moltke  1/502, 1/607, 1/629, 1/668
Stp Von der Tann  3/134, 1/L 402, 1/L 409A, 2/501, 2/502, 3/621
   
Stp Gr. Oost-Duinkerke-Bad  
WN Kinderheim  
WN Waldersee  
Stp Marseille  
WN Manteuffel  3/621
WN Marder  1/608, 1/621, 1/638
   
Stp Alarich  
Stp Rommel  1/143, 1/502, 2/631
WN Coxijde I  
Stp Coxijde II  1/603
Stp Panther 1/117, 1/656
WN Scharnhorst  1/134, 2/621, 1/637, 1/668
WN Reichnau  
WN Wrangel  1/134, 1/502, 2/621
W. N La Panne  2/613, 2/622
WN Zobel  1/608, 1/617
Stp Von Rundtstedt, Ponny  3/134, 1/501, 3/502, 4/621, 1/L 402, 1/L 409A, 1/L 479
Stp Von Manstein  1/134, 1/L 411A, 2/502, 6/621, 1/656
Stp Schlieffen  1/134, 1/L 480, 1/502, 1/667, 1/680
Stp Mackensen  2/501, 1/622, 1/680
WN Kerkpanne  
Stp Adingkerke 1/610, 4/611
Stp Bamberg  1/610, 2/669
Stp Leefinge  2/611
   
Diksmuide  2/117, 1/502, 1/618
Roeselaere  1/501
Antwerpen  2/608, 1/622, 2/SK 1


------
.